Serebral Palsili Uzay Mühendisi Turgay Karakaş “İmkânsız Diye Bir Şey Yok”
8 Temmuz 2022

Erzincan Belediyesi, Üniversite ve Erzincan Kent Konseyi katkılarıyla Serebral Palsili Uzay Mühendisi Turgay Karakaş'ın konuşmacı olarak katılımıyla "İmkânsız Diye Bir Şey Yok" adlı konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansa Erzincan Valisi Sayın Mehmet MAKAS, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir AKSUN, Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Akın LEVENT, Binali Yıldırım Üniversitesi Üst Yönetimi, Erzincan Kent Konseyi Başkanı Sayın Hikmet KÖKSAL, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz GÜN, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda ilk olarak konuşma yapan Erzincan Kent Konseyi Başkanı Hikmet KÖKSAL, başarılı insanlardaki belirleyici olan faktörün bir işi yapma ihtiyacı olması ve ona dokunulması gerektiği olduğunu belirtti.

Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Akın LEVENT, yaptığı konuşmada, öğrenmenin yaşı ve zamanı olmadığını belirterek,  öğrenmenin en güzel zamanlarının okul dönemleri olduğuna dikkat çekti. Belediye Başkanı Sayın Bekir AKSUN ise sevginin başaramadığı bir şey olmadığına vurgu yaparak,  Bu ülke için ne yapabilirim diye sürekli çalışmış ve başarılı olmuş bir kişi olan Turgay Karakaş’ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Son olarak konuşma yapan Erzincan Valisi Sayın Mehmet MAKAS, Turgay Karakaş’ın   özel bir insan olarak dünyaya gelmesi, annenin sahiplenmesi ve hayata sıkı sıkı sarılmasıyla başarılı olan, Ülkemizin yetiştirdiği önemli biri olduğunu belirtti.  Gençlere Turgay KARAKAŞ gibi bilim adamlarını örnek almaları konusunda tavsiyelerde bulunan MAKAS: "Dünyanın güçlerimden emir almayan bir Türkiye'ye ihtiyacımız var. Batıya değil, ecdadımıza yüzünüzü dönün, özgüveniz tam olsun. Yarına inşa edecek olan sizlersiniz." dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Türkiye'nin Savunma Sanayi de gelişmesi için önemli projelerde yer alan, Serebral Palsili Uzay Mühendisi Turgay KARAKAŞ, "İmkânsız Diye Bir Şey Yok" adlı konferansında başarı öyküsünü paylaştı.

KARAKAŞ, küçük yaşlarda önüne çıkan engellere rağmen sadece isteme arzusu ile yola çıktığını ve eğitim hayatından iş hayatı dönemine kadar elde ettiği başarılarını anlattı.  Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Turgay KARAKAŞ ayakta alkışlandı. Program hediye takdimi ile son buldu.