KENT Konseyi PANDEMİ sonrası hayat ve sağlığa etkileri konulu panelde pandemi süreci sona ererken kişi,aile ve toplum hayatında yaşanması muhtemel travmalar tartışıldı.
8 Temmuz 2022

Doç.Dr. Fikret GÜLAÇTI ’nın moderatörlüğünü yaptığı “ Pandemi sonrası hayat ve sağlığa etkileri” konulu panelde Sosyolog Dr. İbrahim AKSAKAL ve Psikiyatrist Dr. Mustafa AKKUŞ KONUŞMACI olarak katıldılar. Çok sayıda katılımcının ilgi ile izlediği panelde konuşmacılar Pandemi sürecinde uygulanan sosyal mesafe ve karantinanın yan ısıra yakınlarından salgında hayatını kaybedenlerin kişisel ve sosyal hayatlarında önemli davranış bozukluğu yaşamalarının salgının tabi sonucu olarak kabul etmesini vurguladılar. Hasarlı bireylerin hayatlarını normale çevirmek için en önemli tedbirin yeniden aile içi ve toplumdaki sosyal ilişkilerin canlandırılması ile sosyal bağların güçlendirilmesi gerektiğini belirttiler.

Panelistlerin sunumlarının ardından katılımcılar konuyla ilgili soruları arasında özellikle Pandemi nin aile içi ilişkileri zorunlu kılmasının aileyi yeniden keşfetmek ve güçlendirmek gibi bir avantajının olması gerekirken aile içi şiddetin devam etmesinin geriden gelen sorunların Pandemi ile alevlendiğini vurguladılar.