MALAZGİRT ZAFERİ YILDÖNÜMÜ MESAJI

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Aksun mesajında; “Anadolu’nun kapılarının Türklere ve İslam âlemine açıldığı 26 Ağustos 1071’de Sultan Alparslan komutasındaki Türk ordusunun şanlı zaferin 950. yıl dönümünü kutlamanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz.

 

Sultan Alparslan’ın komutanlığında Anadolu’yu; kendisine yurt, Türk-İslam medeniyetine beşik, mazlumlara umut ve zalimlere set yapmıştır. Anadolu, şanlı zafer, kutlu fetih Malazgirt ile kendi hüviyetine kavuşmuş, Türk-İslam medeniyetine sancak olmuştur.

 

Köklü geçmişten, güçlü bir geleceğe uzanan bu kutlu zaferin yankıları günümüzde hala sürmektedir ve daha nice bin yıllarda da yankılanacaktır. Askeri bir başarının ötesinde, aklın, yeteneğin, imanın, sabrın, fedakârlığın, dirayetin ve güçlü bir iradenin eseri olan Malazgirt Zaferi, bizlere atalarımızın örnek şahsiyetlerini ve gayretlerini hatırlatırken, aynı gaye ile Anadolu’muzu, Türkiye’mizi daha ilerilere taşımak için de adeta bir yol haritası niteliğinde örneklik teşkil etmektedir.

 

Kazanılan bu büyük zaferle, bin yıla yakın bir süredir yaşadığımız bu topraklar, birlik ve kardeşliğimizin merkezine dönmüştür. Dünya durdukça yaşamak istediğimiz Anadolu’da, millet olarak barış içinde, birlikte yaşamak en büyük dileğimizdir. Geleceğimize duyduğumuz güvenin teminatı, geçmişimizdir. Amacımız, geçmişimizden aldığımız ilhamla, dünya ülkeleri arasında varlığımızı onurlu bir şekilde devam ettirmektir. Geçmişimizdeki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun hep daim olması dileği ile Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümünü kutluyorum” dedi.

Bekir Aksun
Erzincan Belediye Başkanı