Başkan Aksun’dan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ Mesajı

101  yıl önce atılmış muhteşem adımın, bir yıldönümünü daha yaşamanın gururu ve onuru içerisindeyim. Öncelikle bu milli eserin mimarları olan ecdadımıza şükranlarımı bir kez daha arz ediyor, bu mutlu olayın armağan edildiği sevgili çocuklarımızı ve aziz milletimizi en kalbi duygularımla kutluyorum.

Demokrasi ve milli egemenlik adına gelecek nesiller için Türk istikbali için atılan bu ilk adım, tarif edilemeyecek kadar büyük bir gurur ve onur vermekte. Bu sebepledir ki bugün salgın hastalık dolayısıyla,Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yüz birinci yaşını coşku seli, heyecan dalgası ve yoğun katılım eşliğinde ifa ve ifade edememenin burukluğu var içimizde.

Yine de gururumuz tarifsizdir.

Büyük Millet Meclisi, geleceğe açılan millet şaheseri,  bağımsızlık ve demokrasinin zirvesidir. Şüphesiz, TBMM’nin açılışı ve milli mücadelenin hukuki ve siyasi merkezi haline gelmesi dönemin en önemli stratejik hamlelerinden birisi olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal ve kurucu kahramanlar aziz milletimizin egemenliğine tam bir sadakatla 23 Nisan 1920’de Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atarak milli mücadelenin her şeyden önce meşruiyete ve milletin iradesine dayandığını Meclis’in açılışıyla göstermişlerdir.

Bir devletin kalıcılığı, millet ve devletin bütün olma esasıyla orantılıdır. Milletin devletine bağlılığı, azmi ve kararlılığı devletin temelidir. Bu temeli güçlendirmek için devletini, milletini seven çalışkan nesiller gereklidir.

Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum. Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

Bu düşüncelerle, 101 yıl önce TBMM’ni kuran ve bizlereemanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, dava arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi tekrar minnet ve rahmetle anıyorum.

 

Bekir Aksun

Erzincan Belediye Başkanı