Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ŞEHİD ANNELERİ YILIN ANNESİ İLAN EDİLDİ

Buradasınız: Haberler - Şehid Anneleri Yılın Annesi İlan Edildi

980 görüntülenme - Tarih: 09.05.2016    YAZDIR

Anneler Günü dolayısıyla Erzincan Belediyesi ve Erzincan Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Anneler Günü programı düzenlendi.

 

8 Mayıs Pazar günü Belediye sosyal tesislerinde düzenlenen programa Erzincan Vali Vekili Musa Baştürk, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Eşi Gülnaz Başsoy, Erzincan Kadın Meclisi Başkanı Hatice Şahin, Kadın Meclisi üyeleri ve anneler katıldı.

 

Şehid annelerinin yılın annesi ilan edildiği programda şehid annelerini temsilen hemşehrimiz Tamer Meriç’in annesi Saliha Meriç’e çiçekler ve hediyeler takdim edildi.

 

Tüm şehitlerimiz için Kur-an’ı Kerim tilavetinin ardından dualar edildi.

 

Açılış konuşmasını yapan Hatice Şahin “Erzincan Kadın Meclisi olarak, kadınlarımızın her an yanlarında olmak için birçok çalışma gerçekleştirdik. Bu gün de siz çok kıymetli hanımefendilerle bu özel günde bir arada olmaktan çok mutluyuz. Erzincan kadın meclisi olarak bütün annelerimizin anneler günün kutlarız.” Dedi.

 

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ise “ Anne fedakarlık demektir,  cefakarlık demektir, aşk demektir. Çünkü anne merhamettir. Biz annelerine her günü özel hissettirmesi gereken bir inanca sahibiz. Analık kavramı dinimizde kutsal bir kavramdır. Bu günü en çok hak eden analar ise şehid analarıdır. Kahraman evlatlarımızı şehit veriyoruz. Bizler evlatlarımızı hem imanlı bir neslin devamı hem de vatanımızı bayrağımızı, kitabımızı korumak için yetiştiriyoruz. Evlatlarımız peygamberlikten sonra gelen en büyük mertebeyle şerefleniyorlar. Ülkemizde ve bölgemizde adı konmamış olan bu savaşta şehadet şerbetine erişen bu evlatlarımızı bağrımızda yaşatmanın yanında şehrimizde bazı cadde ve sokaklara isimlerini veriyoruz. Şayet sıra bize gelirse biz göreve her daim hazırız. Sevgili kardeşlerim vatansızlık hiçbir şeye benzemez. Sureye'deki kardeşlerimizi görüyoruz akın akın ülkemize hicret ediyorlar. Ensarın muhacire sarıldığı gibi onlara sarıldık. Allah kimseyi vatansız ezansız bırakmasın. Bu gün anneler günü ben buradan öncelikle vatan müdafaasında evlatlarını kaybeden annelerin nezdinde bütün annelerin anneler gününü kutluyorum.” dedi.

 

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Erzincan Vali Vekili Musa Baştürk, “analarımıza hürmetin bir güne sığdırılmaya çalışıldığı batı geleneklerine rağmen bizler için ilahi emir olarak 365 gün anneler günüdür” dedi. Baştürk sözlerini şöyle sürdürdü: Peygamberleri, alimleri, fatihleri anneler yetiştirdi. Derler ki cehalet en çok eğitimli annelerden korkar. Bu sebeple annelik kavramını bir güne sığdıran batı geleneklerine saygı duymak kaydıyla bu geleneğin annelerimize olan borcumuzu ödemeye yetmeyeceğini düşünüyor, bu vesile ile katılımcılar nezdinde tüm annelerin gününü kutluyorum.

 

Konuşmaların ardından yılın annesi seçilen Şehit Tamer Meriç’in annesi Saliha Meriç Hanıma çeşitli hediyeler verildi.

 

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR