Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
13 ŞUBAT KUTLAMALARI ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULMASIYLA SON BULDU

Buradasınız: Haberler - 13 Şubat Kutlamaları Atatürk Anıtına Çelenk Sunulmasıyla Son Buldu

493 görüntülenme - Tarih: 14.02.2018    YAZDIR

Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşen törende, Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti 65. Hükümeti adına Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu da kurumları adına anıta çelenk koyarken, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy, konuşmasında, kentin kurtuluşunun haklı ve onurlu gururunu yaşadıklarını belirterek, "Dünyanın gördüğü en kanlı savaşların ilki olan 1. Dünya Savaşı'nın en hararetli döneminde, Sarıkamış Allahuekber dağlarında adeta bir gül bahçesine girercesine, vatanın mukaddes toprağına düşen o yiğitler, bir destanla bu dünyadan giderken, Rus orduları da Erzurum ve Erzincan'ı işgal ediyorlardı." dedi.

Başsoy, "İki yıl süren bu esaret, Osmanlı ordularının Erzincan'ı geri almasıyla sona eriyordu. 1916-1918 yılları arasındaki iki yıllık esaret sürecinde, hem Rus işgali hem de Ermenilerin yaptıkları zulümler bir daha silinmemek üzere Erzincanlının zihnine ve tarihe kazındı. Erzincan'ın kurtuluşunda Kazım Karabekir ile Halit Bey, azimle mücadele ederek Rus ve Ermeni birliklerinin Doğu'dan atılmasını sağladılar. 13 Şubat 1918 tarihi, bizim için sonsuza kadar bağımsız yaşayacağımız bir dönemin tarihidir." ifadelerini kullandı.

Törene ayrıca Erzincan Milletvekilleri Sabahattin Karakelle, Serkan Bayram,Milli Savunma Eski Bakanı Vecdi Gönül, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, çeşitli kurumların yöneticileri, askeri erkân, gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Yılmaz, program sonrası beraberindekilerle Erzincan Belediyesi tarafından açılan kurslara katılanların ürünlerinden oluşan serginin açılışını yaptı.Ardından  Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ve Milli Savunma eski Bakanı Vecdi gönül ve beraberindekiler belediyemizi ziyaret ederek şeref defterini imzaladı.Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’a belediyemizin çalışmalarının anlatıldığı bir sunum yapıldı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ve Milli Savunma eski Bakanımız Vecdi Gönül’e Ermek kurslarında üretilen el işlemeli bakır vazo hediye edildi.

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR