Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ERZİNCAN BELEDİYESİ ERZİNCAN BELEDİYESİ MUHARREM AYI MÜNASEBETİYLE AŞURE DAĞITTI

Buradasınız: Haberler - Erzincan Belediyesi Erzincan Belediyesi Muharrem Ayı Münasebetiyle Aşure Dağıttı

393 görüntülenme - Tarih: 03.10.2017    YAZDIR

Muharrem ayı münasebetiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayeleri ile 13 ilde yapılacak olan aşure dağıtımı ilimizde  Erzincan Belediyesi tarafından çeşitli noktalarda düzenlenen etkinlikler ile gerçekleştirildi.


Kırklar Camii’nde ve Hafız Şerif Meydanı’nda düzenlenen aşure dağıtım törenlerine Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mahmut Kazan, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hafız Şerif Meydanında düzenlene aşure dağıtımında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “ Muharrem Ayını anlamak birlik ve beraberlikten geçer. Bu ay da matem vardır, kurtuluş vardır. 1700 yıldır İslam aleminde matem ayı olarak bilinir. Anadolu’nun küçük bir modeli olan Erzincan’da alevisi ile sünnisi   birlik beraberlik içerisinde yaşıyoruz. Birliğimizi beraberliğimizi hiçbir güç bozamayacaktır.

Anadolu torakları yüz yıllardır sığınılacak bir liman darda kalmışların çalacağı tek kapı olmuştur. Dış güçler bunu çok iyi bildikleri için bizi bölmeye parçalamışlardır. Bundan 1700 yıl önce bunu Kerbala’ da yaptılar, şimdide ülkemizde yapmaya çalışıyorlar. Bunu asla başaramayacaklar. Allah, Muharrem ayı hürmetine yar ve yardımcımız olsun.  Bu büyük matem gününde, başta İmam Hüseyin olmak üzere, Kerbela’ da şehit olan Ehl-i Beyt’i rahmetle yâd ediyor, Aşura gününde sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.” dedi

 


Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Sayın Mahmut Kazan  “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlediği Muharrem ayı aşure etkinliğinin bu yılda Erzincan’ın da içinde bulunduğu 14 ile düzenlendiğini belirterek, Muharrem ayının bereketin timsali olduğu söyledi.


Başkan Kazan konuşmasının devamında; “Hepimizin ortak acısı olan Hazreti Hüseyin efendimizin ve ailesinin kerbela da aç ve susuz bırakılması şehadetide bu ayda gerçekleşmiştir. Bu acılar milletimizin ümmetin ortak acılarıdır. Tarihin her döneminde olduğu gibi bugünde benzer acıları çeşitli fitne ve olayları vesile kılarak, tekrar yaşatmaya milletimizi en çok bütünlüğe muhtaç olduğu dönemde çeşitli dış güçler ayrıştırmaya çalışmaktadırlar. Ancak milletimizin mayasında ki o güzel hasretlerle bu oyunlara gelmeyecek ve gelmemek için ahd etmiştir. Milletimiz ortak zaferiyle birlikte ortak acılarını da hatırlayarak, kardeşliğini kıyamete kadar sürdürecektir. Sürdürmeye de yeminlidir. Peygamber Efendimize ve onun bütün ailesine ehl-i beytine hatıralarına sünnetine sarılmaya devam edecektir. Milletimizin yalnız Anadolu da değil bütün gönül coğrafyamızda adalet ve merhamet medeniyetini yeniden kuracak ve ihya edeceğine inanıyorum. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devletin bunun en güzel yolu olduğunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan defalarca ifade etmektedir. Buna kalben katılıyoruz. Muharrem ayı ve aşure gününüz mübarek olsun.”diye konuştu.


Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında, Muharrem ayının ülkemize ve gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini temenni ederek, Muharrem ayı içinde şehadet şerbetini içen Hz.Hüseyin ve Ehlibeyti rahmetle yâd ettiğini, tutulan oruçların ise kabul olmasını temenni etti.
 

Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy ve kamu kurum müdürleri tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi. Protokol üyeleri da sonra Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Merkez Cemevini ziyaret ettiler

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR