Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
15 TEMMUZ'UN 1. YILINDA CUMHURİYET MEYDANIDOLDU TAŞTI

Buradasınız: Haberler - 15 Temmuz'un 1 Yılında Cumhuriyet Meydanıdoldu Taştı

403 görüntülenme - Tarih: 17.07.2017    YAZDIR

“15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında Erzincan, FETÖ’cü hainlerin kanlı darbe girişiminin bastırmasının 1. Yıldönümünde Demokrasi Nöbeti tutmak üzere Cumhuriyet Meydanına akın etti.


Eski Otogar Kavşağından metrelerce uzunluktaki Türk Bayrağı ile mehter takımı korteji eşliğinde Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen yediden yetmişe binlerce vatandaş meydanı hınca hınç doldurdu.
Düzenlenen yürüyüşe Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Eşi Nesrin Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy, Eşi Gülnaz Başsoy, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda hemşehrimiz katıldı.


Akşam namazının meydanda kılınmasının ardından program alanına geçildi. Burada Erzincan’a telekonferans yöntemiyle bağlanarak, Erzincanlılara seslenen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım yaptığı konuşmada; “15 Temmuz Türkiye'nin yaşadığı en büyük felakettir, devletimizin ordumuzun içine sızmış asker kılığındaki alçak FETÖ mensupları o gece ülkemizi işgal etmeye kalkmışlardır. Cumhurbaşkanımız, milleti meydanlara davet etmiş ve millet meydanları doldurmuştur. Hükümetimizin kararlı tutumu aynı zamanda milletimizin de bu darbe karşısında ortaya koyduğu cesaret, feraset büyük bir tehlikenin önlenmesi için çok önemli bir hareket olmuştur. Kendi halkına namlu çeviren bu vatan sevgisinden nasipsiz, alçaklar, katil sürüsü milletin şanlı direnişi karşısında çaresiz kalmışlar, yok olup gitmişlerdir. Türkiye o gün 80 milyonu ile 81 ilinde tek yürek oldu. Tek bayrak oldu. Tek devlet oldu. Tek millet oldu. FETÖ ihanet şebekesi en vahşi ve en feci şekilde vatanı için milleti için demokrasisi için meydanlara inen insanları hedef aldı. O gece 250 vatan evladını şehit verdik. 2193 vatandaşımız yaralandı gazi oldu. Şehitlerimize Cenab-ı Mevlamdan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum.


15 Temmuz Türkiye’nin artık eski Türkiye olmayacağını ortaya koymuştur. İspatlamıştır. Şehitlerin omuzlarda bağımsız ve güçlü bir Türkiye artık yükselmektedir. 15 Temmuz milletin imanı, vatan sevgisi karşısında en ağır silahların bile tankların, topların, tüfeklerin işe yaramadığını bir kez daha göstermiştir. 15 Temmuzda bayrak inmemiş, ezanlar dinmemiştir. Türkiye namerde, haine, teröre boyun eğmemiştir. Halkımız tankların önüne yatmış silahlara göğsünü siper etmiştir. Milletimiz demokrasiden dönüş olmadığını darbelerin ve vesayetin artık tarihe gömüldüğünü dünyaya en açık şekilde göstermiştir. Türkiye’nin bahtı da yolu da artık açıktır. Türkiye kutlu yürüyüşüne daha da kararlı bir şekilde bundan böyle devam edecektir. 15 Temmuz dan istikrar için zafer kazanan milletimizin geleceği daha da aydınlık olacaktır.” dedi


Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Erzincanlılara hitabının ardından meydanda saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra küçük öğrenciler işaret diliyle 15 Temmuz hain darbe girişimini gösterime sundular. Ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti verildi. Akabinde Erzincan Belediyesi Mehter Takımı gösterisi katılımcılara sunuldu.


Olayların hafızalarda canlanması için darbe girişimi gecesinde yaşananlar sinevizyondan vatandaşlara izletilirken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi meydandaki katılımcılara canlı yayın olarak verildi.


 

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR