Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ERZİNCAN'A GELİŞİNİN 98. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI.

Buradasınız: Haberler - Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzincan'a Gelişinin 98 Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

266 görüntülenme - Tarih: 01.07.2017    YAZDIR

Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzincan'a gelişinin 98. yıl dönümü törenle kutlandı.

1 Temmuz Cumartesi günü Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlanan törene Törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutan Vekili Kurmay Albay Nurettin Aydoğan, protokol üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, burada yaptığı konuşmada, büyük Türk milletinin tarih boyunca dünyaya hükmettiğini anımsattı.

Medeniyet tarihi yazan Türk milletinin hiçbir zaman esaret altına girmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğini aktaran Başsoy, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzincan'a gelişi sırasında Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinden Fevzi Efendi'yi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde yanı başından hiç ayırmamıştır. Bu gerçek Erzincanlıların vatana ve hürriyetlerine bağlılıkları ile Mustafa Kemal Atatürk'ün, Erzincanlı bir temsilciyi kendisine yoldaş edişinin bir nişanesidir." dedi.

Başsoy, Gazi Paşa'nın Anadolu'yu gezerken Erzincanlılara duyduğu güveni "Erzincan'ın az zamanda layık olduğu ve cumhuriyetin kendisinden beklediği mertebede nur ve feyiz kaynağı olacağına tamamen inanıyorum" sözleri ile ifade ettiğini aktardı.

- "Milli Mücadele ruhunu asla kaybetmedik"

Yedi düvele karşı verilen mücadelenin dünya tarihinin en büyük mücadelesi olduğunu vurgulayan Başsoy, şunları kaydetti:

"Batılı tarihçiler ve devlet adamları Birinci Dünya Savaşı'nda ve özellikle Kurtuluş Savaşı'nda kendilerine karşı vatanını savunan büyük Türk milletinin gösterdiği mücadeleye, bu insanların sahip olduğu vatan aşkına, bu milletin önderlerinin basiretine hayran kaldıklarını her daim ifade etmekten kaçınmamışlardır. Hürriyet içerisinde yaşadığımız bu topraklarda bugün bu huzur ve bu sükûnet ortamını yaşayabiliyorsak bunu hürriyet mücadelesinin kahramanlarına borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Bizler milli mücadele ruhunu asla kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz. Dahili ve harici bedhahlar şunu bilsinler ki bu vatan her an Gazi Mustafa Kemaller, Fevzi Efendiler yetiştirecek güçte bir millettir."

 

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR