Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
BAŞBAKAN YILDIRIM ŞEHRİMİZDE PROGRAMLARA KATILDI

Buradasınız: Haberler - Başbakan Yıldırım Şehrimizde Programlara Katıldı

1283 görüntülenme - Tarih: 19.09.2016    YAZDIR

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimizde bulunan Başbakanımız Binali Yıldırım 19 Eylül Gazileri Anma Günü etkinliklerine katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının akabinde Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan program da bir gazinin ve Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen Başbakanımız Binali Yıldırım, Türk halkının cepheye giderken ‘ya şehit ol ya gazi ol’ duasıyla gönderildiğine vurgu yaparak, “Bugün yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zilini Milli Eğitim Bakanımız ve Ulaştırma Bakanımızla beraber Erzincan’da çalacağız. Bütün öğrencilerimize başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum. Gazilik, şehitlikle eş değerdir. Cepheye giderken ya şehit ol ya gazi ol diye dualarla gönderiliriz. İkisi de birbirinden mukaddes bir vatan görevidir. Gaziler bizim baş tacımızdır. İnancımıza göre şehitler ölü değildir, diridir. Tarih boyunca bu toprakları bize vatan yapan kahramanca mücadele eden geleceğimizi istikbalimizi koruyan şehitlerimize, gazilerimize ne kadar şükretsek ne kadar onları baş tacı etsek azdır” diye konuştu.

Konuşmasında 15 Temmuz darbe kalkışmasına değinerek sürdüren Başbakan Yıldırım, “En son olarak 15 Temmuz alçak darbe girişiminde milletimizin bağımsızlığına, demokrasisine, bayrağına ne kadar önem verdiğini, sahip çıktığını bir kez daha gördük. Asker elbisesi bürünmüş alçak terör unsurları maalesef ülkemizde millet iradesini sona erdirmek için başlattıkları kalkışmaya milletin kendisi ders vermiştir. Tankın, topun, uçağın karşısına göğsünü siper etmiş şehit olmuştur, gazi olmuştur. Ama bu bayrağı hainlere teslim etmemiştir. 780 bin kilometre vatan toprağının her karışını korumak için gece gündüz demeden mücadele eden bölücü teröre karşı şehitlerimiz var gazilerimiz var. Milletim olarak gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak şehitlerimizden bize miras kalan emanete gözümüz gibi bakmak her zaman en önemli şiarımızdan biri olmaya devam edecektir. Bağımsızlığın önemi büyüktür. Bazen can verirsiniz bazen gazi olursunuz ama bu ülkeye namert eli değdirtmezsiniz” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, şehit ve gazilik konusunda yeni düzenlemelerde yaptıklarını belirterek artık polis, asker, korucu, sivil şehitlerin ayrı ayrı şehitlikte değil aynı şehitlikte yan yana toprağa verileceklerini kaydetti.
Başbakan Yıldırım, konuşmasını 19 Eylül Gazileri Anma Gününü kutlayarak sonlandırdı. 

 

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra yeni eğitim ve öğretim yılının açışını gerçekleştirmek üzere Salih Erkan İlkokulu’na geçti.

Burada bir konuşma yapan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım,  "Türk gençliğinin neleri yapmaya muktedir olduğu 15 Temmuz’da görüldü. Eğitime yatırım yapmaya devam ediyoruz. Okullaşma oranı artıyor. Kız öğrencilerde okullaşma oranı yüzde 97’e çıktı.  4+4+4 sistemi devreye girdi, eğitimde dört dörtlük dönem başladı. Mevcut 352 bin dersliğin üzerine 250 bin yeni derslik daha yaparak sisteme aldık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 15 yıl öncesine göre yüzde 100 azaldı. Bir öğretmen 60 öğrenciye ders veriyorsa bu sayı 30 öğrenciye düştü. Bilişim Türkiye’nin geleceği. 30 binden fazla bilişim ve teknoloji sınıfları kuruldu. Okular akıllı tahtayla donatıldı. Artık tebeşir yok. Artık astım oldum, hasta oldum, okula gidemiyorum yok. Tahta akıllı, öğrenciler de daha akıllı" dedi.

Öğretmenlere seslenen Yıldırım, "Sevgili öğretmenler, bu ülkede maalesef FETÖ terör örgütü mensupları birçok kuruluşa sızıp devleti yıkma çalışmalarını acımasız şekilde sürdürdüler. Ne FETÖ’cü ne de bölücü akımlara hizmet eden meslektaşlarınıza asla aranızda müsamaha göstermeyin. Onları aranızda yaşatmayın. Ne diyor Atatürk, yeni nesil sizlerin eseri olacak. Kime söylüyor, sizlere, öğretmenlere söylüyor. Boşuna atalarımız dememiş, ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımızı milletini, bayrağını, devletini seven birer genç olarak yetiştirmek sizin boynunuzun borcudur. Sizlerle gurur duyuyoruz" dedi.

Gerçekleştirilen programlarda Başbakan Yıldırım’a  Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik etti.

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR